Teatralizuotų ceremonijų 2010 m. kvietimų pranešimai

2010-09-22

2010 m. rugsėjo 26 dieną

PASKUTINIOJI ŠIO SEZONO TEATRALIZUOTA CEREMONIJA,

kurioje šauklys praneš 1496 metų žinią.

2007_sauklys   

 5284

7755

Rūmų damos Katedros a.

7685

Klubas "Viduramžių pasiuntiniai"

DRAK

Šauklio vaidmenį atlieka aktorius Darius Rakauskas.

7651

Teatralizuotos ceremonijos muzikiniai daliai vadovauja ir atlieka orkestro "Trimitas" vadovas ir vyriausias dirigentas Ugnius Vaiginis.

2010 m. rugsėjo 26 d.

1496 -ųjų metų žinią apie LDK ir Lenkijos valdovų pasitarimą dėl bendrų veiksmų prieš turkus.

Kovų klubas "Viduramžių pasiuntiniai" ir rūmų damos džiugins svečius ir miestelėnus.

Kiekvieną sekmadienį nuo 2010 m. gegužės 30 d. 14 val.  Katedros aikštėje prie Valdovų rūmų, muzikantams grojant, vėliavnešiui lydint, šauklys pranešė:

2010 m. gegužės 30 d.

1529 -ųjų metų Žygimanto Senojo žinią apie rūmus, pirmąjį statutą ir Žygimantą Augustą.

(Po pranešimo vyko riterių "Viduramžių pasiuntiniai" ir rūmų damų pasirodymas.)

2010 m. birželio 06 d.

1579 -ųjų metų Valdovo Stepono Batoro žinią apie Vilniaus universiteto įsteigimą.

2010 m. birželio 13 d.

1500 -ųjų metų žinią, kad Lietuvos didysis kunigaikštis Aleksandras išvyksta iš Vilniaus vadovauti kariuomenei karuose su Maskva.

2010m. birželio 20 d.

1611 -ųjų metų žinią Lietuvos valdovo Žygimanto Vazos apie Smolensko išlaisvinimą.

2010 m. birželio 27 d.

1421 -ųjų metų žinią, kad Vytautas dovanoja Žemaičių vyskutpystei žemių.

2010 m. liepos 04 d.

1415 -ųjų metų Vytauto žinią apie numatomas derybas Konstancoje.

2010 m. liepos 18 d.

Didžiojo Vytauto žinią apie pergalę Žalgirio mūšyje 1410 metų  liepos 15 d.

2010 m. liepos 25 d.

1562 ųjų metų Lietuvos didžiojo knigaikščio Žygimanto Augusto žinią, kad bajorai rinkusi į karinę tarnybą.

2010 m. rugpjūčio 01 d.

1492 -ųjų metų žinią apie Aleksandro Jogailaičio karūnavimo iškilmes (1492 - 1506).

(Minint Žalgirio mūšio 600 metų sukaktį, klubas "Antikos karys" demonstravo karybos meną.)

2414

2415

2437

Dėkojame  klubui "Antikos karys" už puikų pristatymą riterių kovų.

2010 m. rugpjūčio 08 d.

1502 -ųjų metų Lietuvos didžiojo kunigaikščio Aleksandro Jogailaičio žinią apie Vilniaus miestiečių atleidimą nuo tiltų mokesčio.

Teatralizuotoje ceremonijoje – ir šiandienės Lietuvos gyvenimo aktualijos

PRANEŠIMAS SPAUDAI

2010-08-06

Rugpjūčio 8 d., sekmadienį, 14.00 val. sostinės Katedros aikštėje prie Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų įvyks tradicinė teatralizuota ceremonija. Tuomet šauklys skelbs 1502 m. Aleksandro Jogailaičio (1492–1506) žinią apie Vilniaus miestiečių atleidimą nuo tiltų mokesčio.

 

„Prieš daugiau negu pusę tūkstančio metų paskelbta istorinė Aleksandro žinia, pasirodo, ir dabar yra labai aktuali. Žiniasklaidoje mirgant pranešimams apie didžiulius mokesčius ir iš šalies bėgantį verslą, Lietuvos žmonės, manau, vis dar turi vilties vieną dieną irgi sulaukti tokios geros žinios“, – sako Valdovų rūmų paramos fondo valdybos narys, vienas aktyviausių šios visuomeninės organizacijos steigėjų Edmundas Kulikauskas.

 

Šį sekmadienį vyksianti teatralizuota ceremonija visus penkiolikai minučių nukels į Lietuvos didžiojo kunigaikščio Aleksandro Jogailaičio laikus, kai švęsdamas valdymo dešimtmetį jis nusprendė Vilniaus miesto gyventojams ir svečiams dovanoti įsimintiną dovaną – atleisti nuo tiltų mokesčio, renkamo į dvaro iždą.

 

                      Pasak E. Kulikausko, jau šeštą sezoną rengiamų teatralizuotų ceremonijų tikslas – ne tik aktualinti šalies istorijos faktus, bet ir atkreipti visuomenės dėmesį į valstybės pasididžiavimo objektą – atkurtus Valdovų rūmus, skleisti informaciją apie juos bei rodyti rūmų tradicijas. Šį sezoną jos bus rengiamos dar mažiausiai aštuonis kartus – kiekvieną sekmadienį iki rugsėjo 26 d., skelbiant įvairias kitas Lietuvos istorijos žinias.

 

Teatralizuotas ceremonijas Katedros aikštėje prie Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų metus inicijavo Valdovų rūmų paramos fondo steigėjas, fizikas, rašytojas Kazys Almenas. Jis kartu su rašytoja Renata Šerelyte parašė visus šauklio tekstus. Istoriniu ceremonijų kontekstu domėjosi istorikas Tomas Baranauskas, muziką sukūrė kompozitorius Teisutis Makačinas, kostiumus – Rūta Guzevičiūtė. Ceremonijos šauklio vaidmenį atlieka aktorius Darius Rakauskas, muzikinei daliai vadovauja muzikologas, Lietuvos pučiamųjų instrumentų orkestro „Trimitas“ dirigentas Ugnius Vaiginis.

 

Valdovų rūmų paramos fondas buvo įsteigtas 2000 m. ir skirtas garsinti bei paremti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkūrimą.

2010 m. rugpjūčio 15 d.

1536 -ųjų metų žinią apie Lietuvos didžiojo kunigaikščio  ir Lenkijos karaliaus Žygimanto Senojo duotą nurodymą tiekti vandentiekio vamzdynais vandenį iš Vingrių versmių į Trakų, Vilniaus, Žemaičių ir Vokiečių gatves.

Teatralizuotoje ceremonijoje – miestiečiai bus aprūpinti vandeniu

PRANEŠIMAS SPAUDAI

2010-08-14

Sekmadienį, rugpjūčio 15 d., 14.00 val. sostinės Katedros aikštėje prie Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų įvyks tradicinė teatralizuota ceremonija. Tuomet šauklys skelbs 1536-ųjų metų Žygimanto Senojo nurodymą tiekti vandenį iš Vingrių versmių į Trakų, Vilniaus, Žemaičių ir Vokiečių gatves.

                      Vilniaus vandentiekis – seniausias Lietuvoje, įsikūręs šaltiniuotų aukštumų juosiamame slėnyje. Vilnius turėjo labai geras sąlygas vandentiekiui įrengti. Šaltiniai tryško aukščiau miesto – tereikėjo įrengti rezervuarus ir išvedžioti medinius vamzdžius, kad vanduo pats tekėtų į miestą. XVI a. susikūrė trys savarankiškos Vilniaus vandentiekio sistemos, ėmusios vandenį iš Vingrių, Aušros vartų ir Žiupronių šaltinių.

Šį sekmadienį vyksianti teatralizuota ceremonija visus penkiolikai minučių nukels į Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Žygimanto Senojo (1506-1548) laikus, kai buvo paskelbtas nurodymas vaitui, burmistrui ir tarėjams aprūpinti Vilniaus gyventojus vandeniu.

                      Valdovų rūmų paramos fondo teigimu, teatralizuotomis ceremonijomis siekiama ne tik priminti pamirštus istorijos faktus, tačiau norima atkreipti visuomenės dėmesį į valstybės pasididžiavimo objektą – atkurtus Valdovų rūmus, skleisti informaciją apie juos bei rodyti rūmų tradicijas.

                      Šis, jau šeštasis teatralizuotų ceremonijų sezonas, gerokai įpusėjo – aktualios Lietuvos istorijos žinios Katedros aikštėje bus skelbiamos dar šešis kartus, kiekvieną sekmadienį iki rugsėjo 26 d.

Teatralizuotas ceremonijas Katedros aikštėje prie Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų  inicijavo Valdovų rūmų paramos fondo steigėjas, fizikas, rašytojas Kazys Almenas. Jis kartu su rašytoja Renata Šerelyte parašė visus šauklio tekstus. Istorinių ceremonijų kontekstus paruošė istorikas Tomas Baranauskas, muziką sukūrė kompozitorius Teisutis Makačinas, kostiumus – Rūta Guzevičiūtė. Ceremonijos metu šauklio vaidmenį atlieka aktorius Darius Rakauskas, muzikinei daliai vadovauja muzikologas, Lietuvos pučiamųjų instrumentų orkestro „Trimitas“ dirigentas Ugnius Vaiginis.

Valdovų rūmų paramos fondas buvo įsteigtas 2000 m. ir skirtas garsinti bei paremti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkūrimą.

2010 m. rugpjūčio 22 d.

1506 -ųjų metų žinią apie karaliaus Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Aleksandro Jogailaičio mirtį (1492 - 1506).

Rugpjūčio 22 d., sekmadienį, 14.00 val. sostinės Katedros aikštėje prie Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų įvyks tradicinė teatralizuota ceremonija. Tuomet šauklys skelbs 1506 metų Žygimanto, Glogovo ir Opavos kunigaikščio bei Silezijos seniūno, žinią apie Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Aleksandro Jogailaičio (1492–1506) mirtį.

Paskutiniai Aleksandro Jogailaičio valdymo metai buvo neramūs. 1503 m. kovo 28 d. paliaubų sutartimi baigėsi antrasis Lietuvos karas su Rusija, o 1503 m. rugpjūčio mėnesio pabaigoje–rugsėjo pradžioje Krymo totoriai jau niokojo Slucko, Klecko, Nesvyžiaus apylinkes. Iškilo tiesioginis pavojus sostinei. Todėl 1503 m. rugsėjo 9 d. Aleksandras Jogailaitis Vilniaus miestiečiams suteikė privilegiją apjuosti Vilnių mūro siena (ji buvo užbaigta jau po valdovo mirties – 1522 metais). Ėmė aštrėti konfliktai ir Lietuvos Ponų taryboje.

1506 m. balandžio 17 d. sunkiai sergantis, paralyžiuotas Aleksandras Jogailaitis atvyko į Vilnių ir nutarė Lydoje sušaukti seimą, ketindamas perduoti valdžią savo broliui Žygimantui Senajam. Po kelių mėnesių, 1506 m. liepos 24–25 d., Lydoje jis surašė testamentą, savo įpėdiniu Lietuvoje paskirdamas Žygimantą. Bet tuo metu į Lietuvą įsiveržė Krymo totoriai, ir Aleksandras Jogailaitis buvo neštuvais išgabentas į Vilnių. Lietuvos didikai sutelkė Mykolo Glinskio vadovaujamą 7 000 vyrų kariuomenę. Rugpjūčio 6 d. ji prie Klecko stojo į mūšį su totoriais ir pasiekė pergalę. Rugpjūčio 12 d. M. Glinskis atvyko į Vilnių ir dar spėjo mirštančiam Aleksandrui Jogailaičiui pranešti apie totorių sutriuškinimą. 1506 m. rugpjūčio 19 d. Lietuvos didysis kunigaikštis ir Lenkijos karalius Aleksandras Jogailaitis mirė. Jis vienintelis iš bendrų Lenkijos ir Lietuvos valdovų buvo palaidotas Vilniaus katedroje.

Šia ir kitomis teatralizuotomis ceremonijomis Valdovų rūmų paramos fondas siekia priminti pamirštus istorijos faktus bei visuomenės dėmesį atkreipti į valstybės pasididžiavimo objektą – atkurtus Valdovų rūmus. Šeštasis teatralizuotų ceremonijų sezonas jau eina į pabaigą – liko tik šeši sekmadieniai, kai šauklys skelbs primirštas, bet aktualias Lietuvos istorijos žinias.

Teatralizuotas ceremonijas Katedros aikštėje prie Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų inicijavo Valdovų rūmų paramos fondo steigėjas, fizikas, rašytojas Kazys Almenas. Jis kartu su rašytoja Renata Šerelyte parašė visus šauklio tekstus. Istorinių ceremonijų kontekstą parengė istorikas Tomas Baranauskas, muziką sukūrė kompozitorius Teisutis Makačinas, kostiumus – Rūta Guzevičiūtė. Ceremonijų metu šauklio vaidmenį dažniausiai atlieka aktorius Darius Rakauskas. Muzikinei daliai vadovauja muzikologas, Lietuvos pučiamųjų instrumentų orkestro „Trimitas“ dirigentas Ugnius Vaiginis.

Valdovų rūmų paramos fondas buvo įsteigtas 2000 m. ir skirtas garsinti bei paremti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkūrimą.

2010 m. rugpjūčio 29 d.

1532 -ųjų metų žinią apie Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Senojo leidimą Vilniaus miestui pardavinėti alų, midų ir kitus svaigiuosius gėrimus.

Sostinės Katedros aikštėje – žinios apie leidimą pardavinėti alų ir midų

PRANEŠIMAS SPAUDAI

2010-08-26

Sostinės Katedros aikštėje prie Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų tęsiasi Valdovų rūmų paramos fondo organizuojamų teatralizuotų ceremonijų maratonas. Rugpjūčio 29 d., šį sekmadienį, vilniečiams ir miesto svečiams vėl bus skelbiamos geros žinios. Šįkart – 1532 m. žinia apie Žygimanto Senojo leidimą Vilniaus miestui pardavinėti alų, midų ir kitus svaigiuosius gėrimus.

                     

Surengta teatralizuota ceremonija žiūrovus penkiolikai minučių nukels į priešpaskutinio Gediminaičių dinastijos atstovo, Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Žygimanto Senojo (1506–1548) laikus. Tuo metu gyvenimas Lietuvoje buvo labai pagerėjęs: sutvarkytas apgriautas ūkis, išpirkti įsiskolinę dvarai, įvesta samdinių kariuomenė, atidaryta daugiau mokyklų, priimtas I Lietuvos Statutas ir kt. Kartu valdovas atkreipė dėmesį ir į žemiškuosius žmonių malonumus – tiekė vandenį į kai kurias Vilniaus gatves, taip pat nutarta Vilniaus miestui leisti pardavinėti svaigiuosius gėrimus.

 

                      Valdovų rūmų paramos fondas šiomis teatralizuotomis ceremonijomis siekia ne tik priminti pamirštus istorijos faktus, bet ir atkreipti visuomenės dėmesį į atkurtus Valdovų rūmus, skleisti informaciją apie juos bei rodyti rūmų tradicijas.

 

Šis, jau šeštasis, teatralizuotų ceremonijų sezonas pamažu artėja prie pabaigos. Įvairios Lietuvos istorijos žinios Katedros aikštėje bus skelbiamos dar keturis kartus – kiekvieną sekmadienį iki rugsėjo 26 d.

 

Teatralizuotas ceremonijas Katedros aikštėje prie Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų inicijavo Valdovų rūmų paramos fondo steigėjas, fizikas, rašytojas Kazys Almenas. Jis kartu su rašytoja Renata Šerelyte parašė visus šauklio tekstus. Istorinių ceremonijų kontekstus parengė istorikas Tomas Baranauskas, muziką sukūrė kompozitorius Teisutis Makačinas, kostiumus – Rūta Guzevičiūtė. Teatralizuotų ceremonijų metu dažniausiai šauklio vaidmenį atlieka aktorius Darius Rakauskas. Muzikinei daliai vadovauja muzikologas, Lietuvos pučiamųjų instrumentų orkestro “Trimitas“ dirigentas Ugnius Vaiginis.

 

Valdovų rūmų paramos fondas buvo įsteigtas 2000 m. ir skirtas garsinti bei paremti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkūrimą.

 

2010 m. rugsėjo 05 d.

1506 -ųjų metų žinią apie Žygimanto Kazimieraičio Senojo paskelbimą LDK valdovu (1506 - 1548).

Sostinės Katedros aikštėje – žinios apie naują Lietuvos valdovą

PRANEŠIMAS ŽINIASKLAIDAI

2010-09-02

Rugsėjo 5 d., sekmadienį, 14.00val. sostinės Katedros aikštėje prie Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų vilniečiai ir miesto svečiai vėl kviečiami į Valdovų rūmų paramos fondo organizuojamą teatralizuotą ceremoniją. Joje muzikantams grojant ir vėliavnešiui lydint, šauklys praneš 1506 m. žinią apie Žygimanto Senojo (1506-1548) paskelbimą Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu.

Toks sprendimas Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje buvo priimtas po to, kai mirė Lietuvos didysis kunigaikštis ir Lenkijos karalius Aleksandras Jogailaitis (1492-1506).  1506 m. liepos 24-25 d. Lydoje mirtinai sergantis Aleksandras surašė testamentą, kuriuo brolį Žygimantą Senąjį, Glogovo ir Opavos kunigaikštį paskelbė savo įpėdiniu. Naujasis valdovas skubiai išvyko į Lietuvą, tačiau nespėjo: Aleksandras Jogailaitis mirė rugpjūčio 19-ąją, kai jis dar tik keliavo per Mazoviją. Į Vilnių Žygimantas Senasis atvyko rugsėjo 10 d. ir buvo palankiai sutiktas Lietuvos ponų, kurie nutarė skubiai skelbti jį Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu. Įvykus šiam faktui, Žygimantas Senasis buvo išrinktas, o 1507m. sausio 24 d. Krokuvoje karūnuotas taip pat ir Lenkijos karaliumi.

                     

Valdovų rūmų paramos fondas šiomis keliolikos minučių teatralizuotomis ceremonijomis siekia ne tik priminti pamirštus istorijos faktus, bet ir atkreipti visuomenės dėmesį į atkurtus Valdovų rūmus, skleisti informaciją apie juos bei rodyti rūmų tradicijas.

Šis, jau šeštasis, teatralizuotų ceremonijų sezonas pamažu artėja prie pabaigos. Įvairios Lietuvos istorijos žinios Katedros aikštėje bus skelbiamos dar keturis kartus – kiekvieną rugsėjo sekmadienį.

Teatralizuotas ceremonijas Katedros aikštėje prie Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų inicijavo Valdovų rūmų paramos fondo steigėjas, fizikas, rašytojas Kazys Almenas. Jis kartu su rašytoja Renata Šerelyte parašė visus šauklio tekstus. Istorinių ceremonijų kontekstus parengė istorikas Tomas Baranauskas, muziką sukūrė kompozitorius Teisutis Makačinas, kostiumus – Rūta Guzevičiūtė. Ceremonijų metu šauklio vaidmenį dažniausiai atliko aktorius Darius Rakauskas. Ceremonijos muzikinei daliai vadovauja muzikologas, Lietuvos pučiamųjų instrumentų orkestro „Trimitas“ vyriausiasis dirigentas Ugnius Vaiginis.

Valdovų rūmų paramos fondas buvo įsteigtas 2000 m. ir skirtas garsinti bei paremti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkūrimą.

2010 m. rugsėjo 12 d.

1514 -ųjų metų Žygimanto Senojo žinią apie pergalę mūšyje prie Oršos.

Sostinės Katedros aikštėje  geros žinios apie pergalę Oršos mūšyje

PRANEŠIMAS ŽINIASKLAIDAI

2010-09-09

Rugsėjo 12 d., sekmadienį, 14.00 val. sostinės Katedros aikštėje prie Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų vilniečiai ir miesto svečiai vėl kviečiami į Valdovų rūmų paramos fondo organizuojamą teatralizuotą ceremoniją. Joje muzikantams grojant ir vėliavnešiui lydint, šauklys praneš 1514 m.  Žygimanto Senojo (1506-1548) žinią apie pergalę mūšyje prie Oršos prieš maskvėnus.

                      1512 metais Maskvos didysis kunigaikštis Vasilijus III pradėjo ketvirtąjį karą su Lietuva. Lietuvos padėtis ypač pasunkėjo, kai 1514 m. liepos 30 d. Rusija užėmė Smolenską. Tolimesnį kelią į Lietuvą (vadinamąjį Dniepro koridorių) saugojo dar Vytauto iš mūro ir medžio statyta Oršos pilis, kurios link Vasilijus III pasiuntė pagrindines savo pajėgas – 80 tūkstančių raitelių kariuomenę, vadovaujamą Michailo Bulgakovo-Golicos ir Ivano Čeliadnino.

                      Žygimantas Senasis sutelkė 32,5 tūkstančio jungtinę Lietuvos ir Lenkijos raitelių kariuomenę ir 3 tūkstančius samdytų pėstininkų. Su 4–5 tūkstančiais karių Žygimantas pasiliko Borisove, o likusi daugiau kaip 30 tūkstančių kariuomenė, vadovaujama LDK etmono Konstantino Ostrogiškio, patraukė Oršos link.1514 m. rugsėjo 8 d. įvyko lemiamas mūšis. Galutinai priešo rikiuotę Konstantinas Ostrogiškis suardė, panaudodamas apgaulingo atsitraukimo manevrą – panašiai kaip ir kryžiuočiai Žalgirio mūšyje, rusai patikėjo tariamu lietuvių atsitraukimu ir puolė vytis, bet tariamai bėgantys kariai nuviliojo maskvėnus prie užmaskuotų patrankų. Rusai buvo visiškai sumušti. Anot Sigizmundo Herberšteino, žuvo 40 tūkstančių karių.

                       Pasinaudojant šia pergale Jogailaičiams pavyko suardyti  Maskvos sąjungą su imperatoriumi Maksimilijonu I.

                     

Valdovų rūmų paramos fondas šiomis keliolikos minučių teatralizuotomis ceremonijomis siekia ne tik priminti pamirštus istorijos faktus, bet ir atkreipti visuomenės dėmesį į atkurtus Valdovų rūmus, skleisti informaciją apie juos bei rodyti rūmų tradicijas.

Šis, jau šeštasis, teatralizuotų ceremonijų sezonas pamažu artėja prie pabaigos. Įvairios Lietuvos istorijos žinios Katedros aikštėje bus skelbiamos tik tris kartus, tai  rugsėjo 12, 19 ir 26 sekmadieniais.

Teatralizuotas ceremonijas Katedros aikštėje prie Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų inicijavo Valdovų rūmų paramos fondo steigėjas, fizikas, rašytojas Kazys Almenas. Jis kartu su rašytoja Renata Šerelyte parašė visus šauklio tekstus. Istorinių ceremonijų kontekstus parengė istorikas Tomas Baranauskas, muziką sukūrė kompozitorius Teisutis Makačinas, kostiumus – Rūta Guzevičiūtė. Ceremonijų metu šauklio vaidmenį dažniausiai atliko aktorius Darius Rakauskas. Ceremonijos muzikinei daliai vadovauja muzikologas, Lietuvos pučiamųjų instrumentų orkestro „Trimitas“ vyriausiasis dirigentas Ugnius Vaiginis.

Valdovų rūmų paramos fondas buvo įsteigtas 2000 m. ir skirtas garsinti bei paremti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkūrimą.

   2437

2440

2450

Po šauklio pranešimo kovų programą pristatė kovinis - istorinis klubas "Antikos karys", sulaukęs daug žiūrovų dėmesio.

 2010 m. rugsėjo 19 d.

1494 -ųjų metų žinią apie delegacijos kelionę į Maskvą parsivežti Aleksandro nuotakos - kunigaikštytės Elenos.

Sostinės Katedros aikštėje aidės žinia apie Aleksandro nuotaką

PRANEŠIMAS ŽINIASKLAIDAI

2010-09-17

Rugsėjo 19 d., sekmadienį, 14.00 val. sostinės Katedros aikštėje prie Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų vilniečiai bei miesto svečiai ir vėl turės galimybę pamatyti Valdovų rūmų paramos fondo rengiamą teatralizuotą ceremoniją. Šįkart jos metu bus skelbiama 1494 m. Aleksandro (1492–1506) žinia apie vykimą į Maskvą parsivežti nuotakos – kunigaikštytės Elenos.

                      1492 m., mirus Kazimierui Jogailaičiui, pasienio konfliktai netruko peraugti į atvirą karą: Maskva užėmė Lietuvai priklausiusias Okos aukštupio kunigaikštystes, veržėsi į Smolensko ir Černigovo žemes. Lietuva konfliktą bandė gesinti diplomatinėmis priemonėmis – Lietuvos didįjį kunigaikštį Aleksandrą apvesdindama su Ivano III dukra Elena. Derybos dėl šių vedybų prasidėjo 1493 m. gegužės mėnesį, baigėsi – 1494 m. vasarį sudaryta Maskvos sutartimi. Pagal ją dalis Maskvos užimtų Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žemių buvo grąžinta Lietuvai, Okos aukštupio kunigaikštystės liko Maskvos valdžioje, o Elena buvo sužadėta su Aleksandru.

                      Šį sekmadienį rengiamoje keliolikos minučių trukmės teatralizuotoje ceremonijoje sostinės Katedros aikštėje bus priminta apie lietuvių delegacijos kelionę į Maskvą parsivežti Aleksandro nuotakos. Tai bus viena paskutinių tradicinių ką tik dešimtmetį atšventusio Valdovų rūmų paramos fondo teatralizuotų ceremonijų. Be šio sekmadienio, įvairios Lietuvos istorijos žinios Katedros aikštėje bus paskelbtos tik du kartus – rugsėjo 19 ir 26 dienomis.

Teatralizuotas ceremonijas Katedros aikštėje prie Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų inicijavo Valdovų rūmų paramos fondo steigėjas, fizikas, rašytojas Kazys Almenas. Jis kartu su rašytoja Renata Šerelyte parašė visus šauklio tekstus. Istorinių ceremonijų kontekstą parengė istorikas Tomas Baranauskas, muziką sukūrė kompozitorius Teisutis Makačinas, kostiumus – Rūta Guzevičiūtė. Ceremonijų metu šauklio vaidmenį dažniausiai atlieka aktorius Darius Rakauskas. Muzikinei daliai vadovauja muzikologas, Lietuvos pučiamųjų instrumentų orkestro „Trimitas“ dirigentas Ugnius Vaiginis.

Teatralizuotas ceremonijas organizuojantis Valdovų rūmų paramos fondas buvo įsteigtas 2000 m. ir skirtas garsinti bei paremti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkūrimą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

NAUJIENOS

1 2013-03-20 Vienuoliktasis paramos vakaras
2 2013-03-06 JŪSŲ PARAMA YRA SVARBI ŠIANDIENA !
3 2013-03-06 Dėkojame, kad perkate
4 2012-12-19 Sveikinimai su artėjančionis šventėmis
5 2012-11-07 KVIEČIAME Į PARAMOS VAKARĄ 2012 11 21 DIENĄ
6 2012-10-24 Valdovų rūmuose rėmėjų pagerbimo vakaras
7 2012-07-18 SAULĖS LAIKRODŽIO GAMYBOS DARBAI PRADĖTI
8 2012-06-14 Valdovų rūmų paramos komitetas JAV
9 2012-06-14 TŪKSTANTMEČIO VARPAS
10 2012-06-14 VALDOVŲ RŪMŲ PARAMOS KOMITETO JAV FINANSUOJAMI PROJEKTAI
11 2012-03-29 INICIJUOJAMAS NAUJAS PROJEKTAS
12 2012-01-24 Dėkojame, kad palaikote ir remiate Valdovų rūmų atkūrimą
13 2011-12-08 Akimirkos ir dešimto Paramos vakaro
14 2011-11-17 KVIEČIAME Į PARAMOS VAKARĄ LAPKRIČIO 19 DIENĄ 18,00 VAL.
15 2011-09-25 Paskutinė septintojo sezono teatralizuota ceremonija
16 2011-09-06 Valdovų rūmų paramos fondo veiklos dešimtmečio lankstinukas
17 2011-08-31 Akimirkos iš teatralizuotų ceremonijų
18 2011-08-31 Sepintojo teatralizuotų ceremonijų sezono informacija
19 2011-03-26 Valdovų rūmų atkūrimas yra mūsų valios susitarti ir nemesti pradėto darbo išbandymas
20 2011-03-26 Devintojo tradicinio Valdovų rūmų paramos vakaro akimirkos
21 2011-03-26 Akimirkos iš tradicinių Valdovų rūmų rėmėjų pagerbimo iškilmių
22 2011-03-25 Valdovų rūmų rėmėjų pagerbimo iškilmės liepos 6 d.
23 2010-10-27 Dėkojame, kad skiriate 2% sumokėto GPM
24 2010-09-22 Valdovų rūmų paramos fondui 10 metų
25 2010-09-22 Teatralizuotų ceremonijų 2010 m. kvietimų pranešimai
26 2010-09-02 Teatralizuota ceremonija 2010-05-30
27 2010-08-18 REMĖJŲ PAGERBIMO IŠKILMĖS KATEDROS A. 2010-07-11
28 2010-08-17 ŠEŠTASIS VALDOVŲ RŪMŲ PARAMOS FONDO CEREMONIJŲ SEZONAS
29 2010-08-17 Skulptoriaus Stanislovo Kuzmos skulptūra "Pilies karys"
30 2010-08-17 Kviečiame į Valdovų rūmų atkūrimo rėmėjų pagerbimo iškilmes 2010-07-11
31 2010-08-17 Teatralizuota ceremonija 2010-08-01
32 2010-08-11 2010 metų teatralizuotos ceremonijos
33 2010-08-11 Gotikinio šviestuvo maketas
34 2010-08-11 Gotikinės durys
35 2010-08-05 Prisimenant Prezidentą Algirdą Brazauską 2010-07-11
36 2010-06-09 Moksleivių projektas VALDOVŲ RŪMŲ MUGĖ
37 2010-06-09 SAULĖS LAIKRODŽIO KONKURSAS
38 2010-06-08 VALDOVŲ RŪMŲ SAULĖS LAIKRODŽIO PROJEKTAVIMO IR ĮRENGIMO KONKURSAS
39 2010-03-24 Kviečiame visus dalyvauti "Valdovų rūmų mugėje"
40 2009-12-22 Sveikiname Jus su artėjančiomis Šventomis Kalėdomis ir Naujaisiais metais!
41 2009-10-30 Kviečiame į Valdovų rūmų atkūrimo paramos vakarą
42 2009-10-20 Paskutinioji penktojo Valdovų rūmų paramos fondo sezono ceremonija
43 2009-09-09 Valdovų rūmų paramos fondo 9-erių metų gimtadienis
44 2009-08-06 NACIONALINIO MUZIEJAUS LDK VALDOVŲ RŪMAI RUGPJŪČIO 2 D. EKSKURSIJOS VAIZDO ĮRAŠAS INTERNETE
45 2009-07-16 Valdovų rūmų paramos fondo ceremonija skirta Žalgirio mūšiui
46 2009-07-14 Kūrybinio tęstinio moksleivių konkurso "Valdovų rūmų mugė" baigiamasis renginys
47 2009-07-02 KVIETIMAS Į VALDOVŲ RŪMŲ RĖMĖJŲ PAGERBIMO IŠKILMES
48 2009-06-04 RENGINIAI, PARODOS IR EKSKURSIJOS VALDOVŲ RŪMUOSE
49 2009-05-27 LDK Valdovų rūmai trims savaitėms atveria vartus lankytojams
50 2009-05-25 KŪRYBINIS TĘSTINIS PROJEKTAS „VALVOVŲ RŪMŲ MUGĖ“ 2009
51 2009-05-25 Penktasis Valdovų rūmų paramos fondo ceremonijų sezonas
52 2009-03-02 Bendrovė įamžins 55 geriausius darbuotojus ir verslo partnerius Lietuvos valdovu rūmuose
53 2009-02-17 AKIMIRKOS IŠ VALDOVŲ RŪMŲ BOKŠTO VĖTRUNGĖS PAKĖLIMO
54 2009-02-17 KVIETIMAS Į VALDOVŲ RŪMŲ BOKŠTO VĖTRUNGĖS PAKĖLIMĄ
55 2009-01-28 ATSISVEIKINIMAS SU VALDOVŲ RŪMŲ PARAMOS FONDO PAVILJONU „VALDOVŲ RŪMŲ VARTAI“
56 2009-01-28 Raštas vyriausybei dėl Valdovų rūmų atkūrimo 2009 01 23
57 2008-11-11 AŠTUNTASIS TRADICINIS VALDOVŲ RŪMŲ PARAMOS VAKARAS
58 2008-10-28 KVIEČIAME I VALDOVU RUMU PARAMOS FONDO PARAMOS VAKARA 2008 M. LAPKRIČIO 6 D.
59 2008-10-22 LDK Valdovų rūmai ir jų atkūrimas. PRAEITIS ATVERTA ATEIČIAI
60 2008-09-11 Valdovų rūmų paramos fondo 8-erių metų veiklos sukaktis
61 2008-07-21 Kvietimas į Valdovų rūmų paramos fondo rėmėjų iškilmės 2008 m. liepos 6 d.
62 2008-06-12 Valdovų rūmų mugė 2008
63 2008-06-03 Dailes mokytojų darbų paroda ir apdovanojimai
64 2008-05-30 DAILĖS MOKYTOJŲ KONKURSAS „VALDOVŲ RŪMAI AMŽIŲ SANDŪROJE“
65 2008-05-27 VALDOVŲ RŪMŲ PARAMOS FONDO CEREMONIJOS
66 2008-02-11 OGMINA paramos akcija
67 2007-12-17 Sveikiname su artėjančiomis šventėmis
68 2007-11-26 SEPTINTASIS TRADICINIS VALDOVŲ RŪMŲ PARAMOS VAKARAS,
69 2007-11-19 Tradicinis paramos vakaras 2007 11 21
70 2007-11-05 LR Prezidentas apsilankė atkuriamuose Valdovų rūmuose
71 2007-08-23 Valdovų rūmams skirtos parodos pristatymas
72 2007-07-11 Valdovų rūmų atkūrimo rėmėjų iškilmės 2007 07 06
73 2007-06-18 VALDOVŲ RŪMŲ PARAMOS FONDO RĖMĖJŲ PAGERBIMO IŠKILMĖS
74 2007-06-06 Valdovų rūmų paramos fondo ceremonijos
75 2007-06-06 MOKSLEIVIŲ KŪRYBINIS PROJEKTAS „Valdovų rūmų mugė“
76 2007-05-29 Valdovų rūmų mugė 2007
77 2007-04-20 Lietuvos bajorų karališkoji sąjunga tapo Garbės statytojais
78 2007-04-12 Ogmina akcijos rezultatai
79 2007-03-26 Biografinio žodyno sutarties pasirašymas
80 2007-03-16 Naujausi rėmėjai
81 2007-02-19 VALDOVŲ RŪMŲ MUGĖ
82 2007-02-19 OGMINA PARAMOS AKCIJA
83 2007-02-02 Moksleivių dovanų krepšelis
84 2007-01-22 Vilniaus 684-ųjų metinių minėjimas
85 2006-12-20 Sveikiname su artėjančiomis šventėmis
86 2006-12-12 Naujausi rėmėjai
87 2006-11-30 Naujoji 2006-2008 Fondo valdyba
88 2006-07-11 VALDOVŲ RŪMŲ PARAMOS FONDO RĖMĖJŲ PAGERBIMO IŠKILMĖS
89 2006-07-03 Rėmėjų pageribmo iškilmės
90 2006-06-16 VALDOVŲ RŪMŲ MUGĖ
91 2006-06-14 Baigėsi Fondo ir AB „Lietuvos geležinkeliai“ akcija
92 2006-05-11 Prasideda antrasis ceremonijų sezonas
93 2006-04-05 OGMINA paramos akcijos rezultatai
94 2006-03-28 Veprių kaimo gyventoja Valdovų rūmų atkūrimui paaukojo 10 000 Lt
95 2006-02-28 Lietuvos geležinkelių ir Fondo akcija
96 2006-02-21 Paramos akcija OGMINA parduotuviu tinkle
97 2006-02-06 Prasideda 2006-ųjų metų moksleivių projektas „Valdovų rūmų mugė“
98 2006-01-16 Valdovų rūmams nupirktas įspūdingas prancūziškas XVI a. pab. riešutmedžio kredensas
99 2005-11-22 Tradicinis Valdovų rūmų paramos vakaras
100 2005-11-17 Fondo ir ARMITANA akcija
101 2005-10-12 Dovanų krepšelis moksleiviams
102 2005-10-04 Baigtas pirmasis ceremonijų sezonas
103 2005-09-28 Baigaimoji 2005-ųjų metų ceremonija
104 2005-09-13 Virš Valdovų rūmų pietinio korpuso iškeltas vainikas
105 2005-08-04 ATKURIAMIEMS LIETUVOS VALDOVŲ RŪMAMS
106 2005-07-27 Rėmėjai parūpino medžiagų tolimesniems Valdovų rūmų atstatymo darbams
107 2005-07-19 Žalgirio mūšiui paminėti skirta ceremonija
108 2005-07-15 SPECIALI VALDOVŲ RŪMŲ CEREMONIJA SKIRTA ŽALGIRIO MŪŠIUI
109 2005-07-13 VALDOVŲ RŪMŲ PARAMOS FONDO RĖMĖJŲ PAGERBIMO IR
110 2005-07-05 KVIETIMAS
111 2005-06-23 Valdovų rūmų paramos fondo ir M.P.3 ceremonija
112 2005-06-21 VILNIUJE ŠURMULIAVO VALDOVŲ RŪMŲ MUGĖ
113 2005-06-15 Baigiamasis mokinių projekto „Valdovų rūmų mugė“ renginys
114 2005-05-25 Valdovų rūmams įsigyti unikalūs gobelenai
115 2005-04-27 Soroptimistės sieks Garbės Statytojo vardo
116 2005-04-26 Mokinių kūrybinis projektas vyksta sėkmingai
117 2005-03-14 Ekskursija OGMINA paramos akcijos dalyviams
118 2005-02-04 Paramos akcija OGMINA parduotuvėse
119 2005-02-02 Kviečiame pervesti 2 proc. Valdovų rūmų paramos fondui
120 2005-01-20 2004-ųjų metų fondo veiklos rezultatai
121 2005-01-20 Pirmajai mokyklai įteiktas Statytojo diplomas
122 2005-01-13 Šeštasis Didysis Valdovų rūmų Statytojas
123 2005-01-12 Naujas fondo raštinės adresas
124 2004-12-22 Tradicinis fondo padėkos vakaras vyko Vilniaus dailės akademijos gotikos salėje
125 2004-12-16 Padėka už bendradarbiavimą fondo juridiniams partneriams ir rėmėjams
126 2004-12-03 P. Vileišio aukso medalis įteiktas Valdovų rūmų paramos fondo valdybos pirmininkui
127 2004-12-03 Ketivrtasis Valdovų rūmų paramos fondo paramos vakaras
128 2004-10-28 Jei ne aš, tai Valdovų rūmams šiandien trūktų vienos plytos
129 2004-10-07 Rūmuose apsilankė olimpietis Andrejus Zadneprovskis
130 2004-09-24 Valdovų rūmų paramos fondas rūmams nupirko pirmąsias dailės vertybes
131 2004-09-14 Austra Skujytė apsilankė Valdovų rūmuose
132 2004-08-27 Po 400 metų smiltainis iš Gotlando atvežtas į Valdovų rūmus
133 2004-08-23 Valdovų rūmų paramos fondui jau ketveri
134 2004-08-23 Angliakasių palikuonys remia Valdovų rūmus
135 2004-08-18 Naujausi rugpjūčio mėnesio rėmėjai
136 2004-07-09 Valdovų rūmai iš 200 kartoninių dėžių
137 2004-07-08 2004 m. liepos 6 d. iškilmės Katedros aikštėje
138 2004-07-07 Dr. Juozo Kazicko apdovanojimų 2004-ųjų laureatai
139 2004-07-07 LDK Valdovų rūmų radinių paroda
140 2004-07-01 2004 m. liepos 6 d. iškilmės Katedros aikštėje
141 2004-06-18 Į rūmų statybos aikštelę fondas kvietėsi kolegas ir bičiulius
142 2004-06-15 Moksleivių piešiniai „Aš gyvenu Valdovų rūmuose“
143 2004-05-27 Soroptimistės remia Valdovų rūmų atkūrimą
144 2004-04-02 Antroji „Ogmina“ parduotuvių tinklo paramos akcija buvo dar sėkmingesnė
145 2004-03-17 PIRMOSIOS LIETUVOS VALDOVŲ RŪMŲ PLYTOS CEREMONIJA
146 2004-03-11 Senamiesčio teatro aktoriai kvietė prisidėti prie rūmų atstatymo
147 2004-02-24 2 procentai gyventojo pajamų mokesčio - paramai
148 2004-02-02 Valdovų rūmų paramos fondas įteikė dovanas išeivijos mokykloms
aukštyn
© 2003 VALDOVŲ RŪMŲ PARAMOS FONDAS MENINOS
Sąsk. Nr. LT537044060001480916 AB SEB bankas. Įmonės kodas 192044252. Adresas: B.Radvilaitės g. 7/2, LT-01124 Vilnius.